Rádi vám poradíme: +420 734 644 944 | info@nejodstavnovac.cz
Smažení bez tuku v horkovzdušné fritéze
Již nějakou dobu přemýšlíte nad koupí teplovzdušné fritézy, ale nejste si jisti, že je to ten pravý kuchyňský spotřebič, který byste využili ve vaší kuchyni při přípravě svých oblíbených pokrmů? Pojďte si tedy spolu s námi přečíst něco málo o výhodách, které sebou přináší příprava pokrmů při teplovzdušném vaření.
Rozdíly mezi klasickým a horkovzdušným hrncem
Jak je všeobecně známo, smažení v klasické fritéze rozhodně nepatří ke zdravému způsobu přípravy jídel.
Oproti tomu fritování ve fritéze, která připravuje pokrmy pomocí horkého vzduchu, jako je například náš model Fritéza Vortex ™ Plus Dual, je nesrovnatelně zdravější, zhruba asi tak jako pokrmy, jenž připravujete klasickým způsobem v troubě či na sporáku.
Pro pochopení základních rozdílů mezi klasickou a horkovzdušnou fritézou se spolu pojďme podívat na to, jak obě zařízení vlastně fungují.
Klasické fritézy připravují jídlo smažením, kdy je potřeba, aby fritovaný pokrm byl celý ponořený v oleji. Tento olej je fritovacím zařízením zahříván na teploty okolo 200°C. Během smažení do sebe pokrmy navíc nasají značnou část tohoto oleje. Samotný kvalitní olej není vyloženě nezdravý, ale dodává našemu organismu příliš mnoho energie. Jedná se o to, že tuky zásobují lidské tělo mnohem větším množstvím energie než sacharidy, a proto se po nich přibírá na váze mnohem rychleji a snadněji než po sacharidech samotných.
Dalším poměrně závažným problémem je pak samotné zahřívání oleje. Pokud totiž jakýkoliv tuk dosáhne takzvaného bodu přepálení, dojde ke znehodnocení určité části jeho složek. A o těchto degradovaných, neboli znehodnocených složkách mluvíme jako o karcinogenních.
Jen pro příklad: bod přepálení rafinovaného slunečnicového oleje se pohybuje kolem 228 °C, u řepkového oleje je to 205 °C a kokosový olej degraduje při 232 °C. Pozor ale na nerafinované oleje, u nich se bod přepálení pohybuje už kolem pouhých 107°C!
Pokud jde o horkovzdušné fritézy, ty při přípravě pokrmů využívají, jak je již patrné z jejich názvu, horký vzduch. Uvnitř přístroje je ukryta topná spirála. Ta se při fritování nahřívá na vysokou teplotu a horký vzduch je pak zabudovaným ventilátorem přiváděn k připravovanému pokrmu. Díky tomu je jídlo připravováno horkým vzduchem a olej není potřeba. I zde však lze použít nepatrné množství oleje, který slouží k dodání chuti a lehkému zvláčnění pokrmů, ale nikoliv pro jejich samotnou přípravu. Úspora oleje je zhruba 80-90% oproti klasickým fritézám. Navíc je u těchto horkovzdušných zařízení možno fritovat i na nižší teploty, což umožňuje i použití dražších a kvalitnějších olejů, jako je např. olivový či sezamový. Topná spirála ohřívá vzduch na vámi nastavenou teplotu, případně podle přednastaveného programu. Ventilátor zajišťuje rovnoměrné proudění horkého vzduchu a díky tomu se připravované pokrmy opékají ze všech stran stejným způsobem a nedochází k jejich připalování.
fimgTeplovzdušné vaření a jeho výhody
Teplovzdušné vaření má několik výhod, které zcela jistě dojdou vašeho ocenění, a to nejen v případě, že se chcete začít stravovat zdravěji, či vařit čistějším způsobem, nebo i ušetřit místo ve vaší kuchyni.
Zdravější pokrmy
Jak jsme již zmínili výše v našem článku, v horkovzdušné fritéze připravíte výrazně zdravější pokrmy. A jelikož do sebe během své přípravy nenasají v podstatě žádný tuk, budou obsahovat mnohem méně kalorií a nebudete po nich tloustnout, tedy alespoň ne tak rychle.
Bezpečnější a hlavně čistější způsob vaření
Fritování v klasické fritéze znamená především velké množství použitého oleje, potřebného ke smažení samotnému. Olej se navíc zahřívá na velmi vysokou teplotu, proto je třeba opatrnosti při manipulaci s připravovanými pokrmy, i se zařízením samotným. Dalším ne zrovna nezanedbatelným faktorem je množství nepořádku a zápachu, který provází používání klasické fritézy. Ale pokud připravujete jídlo v horkovzdušném zařízení, žádné opaření olejem vám nehrozí. Vnitřní nádoba či košík horkovzdušné fritézy je navíc ošetřena nepřilnavou vrstvou, díky čemuž je bez větších problémů vyčistíte. Vše snadno omyjete v myčce a všechny části fritézy jsou snadno udržovatelné, neboť na nich nenajdete klasické, silné, a jen obtížně odstranitelné nánosy mastnoty. Vaši kuchyni navíc nezaplní obvyklý pach přepáleného oleje.
Nejen fritování
Klasická fritéza je určena výhradně pro fritování, tedy smažení. Oproti tomu horkovzdušnou fritézu využijete i u jiných způsobů přípravy pokrmů. V horkovzdušné fritéze lze totiž mimo fritování samotné také grilovat, péct, zapékat, dusit či dokonce i rozmrazovat. Jinak řečeno, můžete v nich připravovat jídlo na všechny možné způsoby. Náš model Fritéza Vortex ™ Plus Dual lze navíc využít i jako sušičku potravin. Plně také nahradí mikrovlnou troubu pro ohřev pokrmů.
Šetřete místem…
Dalším nesporným faktem je, že horkovzdušné fritézy jsou ve většině případů o dost menší, než ty klasické. Je to umožněno tím, že připravované suroviny nemusí být kompletně ponořené v oleji a tím pádem není potřeba tak velký objem jejich vnitřního prostoru. Přestože je tedy toto horkovzdušné zařízení menší, připravíte v něm stejné množství pokrmu.
V nabídce je mnoho zařízení, které se mimo jiné liší i svým objemem. Výběr vhodné fritézy je pak zcela závislý na počtu členů dané domácnosti. Pro ty menší bohatě postačí spotřebič o objemu 1,5 - 3 litry, pro vícečetné domácnosti, či využití v profesionálních odvětvích gastronomie, oceníte zařízení o objemu i 12 litrů.
Nejmodernější horkovzdušné fritézy jsou dnes vybaveny nejrůznějšími funkcemi pro usnadnění přípravy pokrmů. Patří mezi ně například:
-
průhledné víko, díky kterému máte dokonalý přehled o stavu připravovaných pokrmů
-
velký LCD displej, kde můžete sledovat stav přípravy pokrmu
-
časovač, díky němuž pokrm nepřipálíte
-
přednastavené programy, díky nimž vaříte jedním kliknutím, a mnohé další.
… a také penězi
Zde je určitě potřeba zmínit vyšší pořizovací cenu horkovzdušných fritéz, ve srovnání s těmi klasickými. Ovšem tato počáteční investice se vám velmi brzy vrátí, neboť pokud jde o náklady na provoz horkovzdušného zařízení, jsou tyto pak nesrovnatelně nižší. Je to způsobeno v první řadě tím, že jídlo připravíte výrazně rychleji, než v klasické fritéze. Dle statistik je vaření kratší v průměru o 25%. Většina horkovzdušných zařízení je plně rozehřátá a připravená k fritování již do 3 minut, kdežto u klasických fritéz může jejich rozehřívání trvat i čtvrt hodiny.
Tato zařízení mívají většinou i nižší příkon, což znamená menší spotřebu elektrické energie. A jak zde již zaznělo, spotřebuje pouze minimální množství oleje. Dalším benefitem, který najdete i u našeho modelu Fritéza Vortex ™ Plus Dual, je i to, že v něm lze připravovat i více pokrmů najednou, čímž opět šetříte jak čas, tak peníze.
Zápory horkovzdušného vaření
Dáli-se mluvit o nějakých záporných aspektech, je to pak jistě již zmíněná vyšší pořizovací cena. Další záležitostí je pak nepatrně odlišná chuť pokrmů, které jsou připravovány pomocí horkého vzduchu. Je o něco jiná, dalo by se říct zdravější. Příčinou tohoto je fakt, že tuk je nosičem chutě. A jelikož zde pokrmy nejsou smažené v tuku, mohlo by se stát, že by někdo mohl upřednostnit klasickou, i když nezdravou, chuť pokrmů smažených v oleji.
Dále stojí také za zmínku to, že fakt, že je jídlo připravováno v horkovzdušné fritéze a tedy zdravějším způsobem, by si někdo mohl vyložit tak, že ho může sníst kolik chce. To bohužel není pravdou. Daná porce má pořád stejné výživové hodnoty (200 gramů hranolek zůstane prostě a jednoduše 200 gramy hranolek, i když budou zdravěji připravené). Ani zdravě připravovanými pokrmy není vhodné se přejídat.