Rádi vám poradíme: +420 734 644 944 | info@nejodstavnovac.cz
Proč pít čerstvé šťávy?
Čerstvá šťáva x džus z obchodu
Možná si teď říkáte, že tedy stačí zajít do obchodu, nakoupit pár balení 100% džusu a máte vystaráno. Není to však úplně pravda.
Pouze čerstvě vylisovaná šťáva vám dodá takové množství živin, jaké je potřeba. Aby totiž bylo možné džusy v obchodech vůbec prodávat, musí projít pasterací, která většinu živin spolehlivě zničí. Navíc bývají často doslazovány cukrem, který prospěšnost takových nápojů ještě více sníží.
Jaké benefity má vylisovaná šťáva?
Stres, neustálý spěch a stravování v rychlých občerstveních či pomocí obědových menu. To jsou atributy dnešní doby, které se mohou negativně podepsat na našem zdraví. Výsledkem je oslabená imunita, únava, vysoký krevní tlak, překyselení organismu nebo trávicí potíže.
Ovoce a zelenina, a tedy i čerstvě vylisované šťávy z nich, obsahují látky, které dokáží negativní vlivy zmírnit. Bonusem lisování ovoce a zeleniny, oproti konzumaci v celku, je však oddělení nerozpustné vlákniny od zbytku nápoje, díky čemuž je tělo schopno vstřebat až 4x více vitamínů. Vstřebávání navíc probíhá velmi rychle (už během 15 minut), což se dá využít jak pro ranní nabuzení, tak pro zmírnění počínajícího nachlazení.
Nejlepšího oddělení vlákniny dosáhnete pomocí pomaloběžných odšťavňovačů, například od značky Hurom, Kuvings či Angel.
Vybrat pomaloběžný nebo odstředivý odšťavňovač?
Pojďme se nyní podívat na některé z hlavních zdraví prospěšných látek, které čerstvé šťávy obsahují.
Antioxidanty
Hlavní prospěšnou složkou čerstvě vylisovaných šťáv jsou antioxidanty. To jsou látky, které v těle zabraňují působení volných radikálů způsobujících tzv. oxidační stres. To je situace, kdy je antioxidační ochrana těla nedostatečná, volné radikály pronikají do organismu a začínají napadat a poškozovat zdravé buňky.
Různé druhy ovoce mají různé množství antioxidantů. Nejvíce jich obsahují plody acai a maqui a obecně tmavě zabarvené bobulovité ovoce (borůvky aj.)
Enzymy
Další důležitou složkou jsou enzymy. Ty fungují v našem těle jako katalyzátory (urychlovače) biochemických reakcí, takže umí zlepšit trávení nebo zrychlit metabolismus.
Většina enzymů však postupně ztrácí tyto schopnosti již při teplotách 40°C a naprosto o ně přichází při teplotách nad 55°C. Proto jsou čerstvé, tepelně neupravené šťávy z ovoce a zeleniny jejich vhodným zdrojem.
Velké množství enzymu naleznete například v papáji. Jmenuje se jak jinak než papain, a je považován za jeden z nejefektivnějších enzymů při trávení masa či jiných bílkovin. V ananasu zase naleznete enzym bromelain, který nejen usnadňuje trávení, ale pomáhá také se záněty či nadměrnou srážlivostí krve.
Vitamíny
Vitamíny jsou látky nezbytné pro správné fungování organismu, protože stejně jako enzymy plní funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Podílejí se také na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů.
Nedostatek vitamínů se nazývá avitaminóza a způsobuje poruchy organismu, nebo i vážná onemocnění. Za dostatek vitamínů se vám tělo odvděčí dobrou imunitou.
Lidské tělo si je ovšem, až na některé výjimky, nedokáže samo vyrobit. Přichází tak řada na nás a my máme na výběr - buď budeme vitamíny přijímat v podobě vitaminových doplňků, nebo je tělu dopřejeme v přirozené formě prostřednictvím ovoce a zeleniny.
Různé druhy ovoce a zeleniny však obsahují jiné složení vitamínů, důležitá tak je rozmanitost. Velké spektrum vitamínů obsahuje například brokolice, kde nalezneme vitaminy řady A, vitamin C,B1 nebo kyselinu listovou. Mrkev má největší obsah vitaminu A a nejvíce „Céčka“ zase najdeme v černém rybízu a červené paprice.
Kdy šťávy pít?
Ovocné šťávy se doporučují pít v první polovině dne a to kvůli jejich vysokému obsahu sacharidů. Ty jsou sice výborné pro podporu regenerace organismu po fyzickém výkonu či při detoxikaci, avšak po jejich konzumaci v odpoledních hodinách už by je tělo nemuselo stihnout zpracovat a mohlo by docházet k jejich ukládání.
Oproti tomu zeleninové šťávy můžeme do jídelníčku zařadit kdykoliv během dne. Obsah sacharidů v nich není tak vysoký, navíc mají zásaditou reakci, tudíž udržují v organismu správné pH. Mnoho odborníků se domnívá, že nerovnováha pH může být příčinou některých nemocí, například obezity či cukrovky.
Pár tipů na závěr
- Šťávu uchovávejte co možná nejkratší dobu. V ledničce se doporučuje maximálně 12 hodin, v mrazáku až 30 dní.
- Měkké, přezrálé ovoce může zahltit váš odšťavňovač. Kombinujte ho proto s tvrdším ovocem či zeleninou – například mrkví – pro snadnější odšťavnění.
- Citrusy před odšťavněním oloupejte. Zaprvé se zbavíte případné hořkosti ze slupek, zadruhé se nemusíte bát chemického ošetření plodů.
- Některé ovoce jako banány či avokádo nejsou na odšťavnění příliš vhodné. Lepší je udělat z nich smoothie.