Jak se zbavit strašáka jménem Jarní únava

Jak se zbavit strašáka jménem Jarní únava
Přichází jaro. Příroda se probouzí z dlouhého zimního spánku, vše se zelená a kvete, slunce začíná hřát. Vy byste však nejraději zalezli do postele a prospali dlouhé hodiny? Tak to vás nejspíš postihla jarní únava.  Jak tělo po zimě nastartovat, zbavit se přebytečných zimních kil a využít energii jara ve svůj prospěch? 

Jarní únava, důsledek zimy 

Někteří odborníci tvrdí, že jarní únava je vlastně důsledek zimy. Nedostatek slunce, krátké dny, zima, špatné stravování a málo pohybu. To vše dává tělu zabrat jak po fyzické, tak psychické stránce. Existuje však několik činností, které dokáží příznaky únavy snížit, nebo vás jich úplně zbavit

Slunce jako lék 

Odjakživa se říká, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Rozhrňte proto doma žaluzie a pusťte si sluneční paprsky do bytu. Ještě lépe bude působit, pokud se ve slunečný den vydáte ven na čerstvý vzduch. Podpoříte tak nejen tvorbu vitaminu D, ale i serotoninu neboli hormonu štěstí. 

Rozhýbejte tělo 

Pobyt venku můžete spojit i se sportovní aktivitou. Vydejte se na procházku do přírody, jděte si zaběhat, oprašte po zimě kolo nebo kolečkové brusle. Za každý pohyb vám bude tělo vděčné, navíc shodíte i přebytečná zimní kila.  

Strava je základ 

Jídlo je jako palivo, které pohání naše tělo. To, jak se stravujeme, se tak projeví na našem zdraví, energii a náladě. Pokud jste se vyváženou stravou přes zimu příliš nezaobírali, právě jaro je ideální období pro detox a začátek zdravého životního stylu
Jak na jarní detox a boj proti jarní únavě? 
  • Omezte hotová jídla, smažené pokrmy, mléčné výrobky, alkohol, uzeniny, kofein, cukr a pozor dávejte také na velké množství soli. Do svého jídelníčku naopak zařaďte ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, ořechy, semínka a ryby.
Tip: Pokud si jídlo bez soli nedokážete představit, zkuste místo ní pokrm dochutit bylinkami, nebo použijte umeocet, který má výraznou slano-kyselou chuť a výborně se hodí například do salátových zálivek. 
  • Játra fungují v našem těle jako detoxikační stanice, je třeba jim proto věnovat zvýšenou pozornost. Podpořit regeneraci jater vám pomůže například ostropestřec mariánský, výborná je také červená řepa nebo kurkuma. Ta je v ajurvédské medicíně pokládána za hlavního pomocníka při nastolení dobré funkce jater. S játry přímo souvisí také žlučník. Žluč umožňuje trávit tuky, podílí se také na detoxikaci od léků. Její zvýšenou produkci vám zajistí artyčoky. 
  • Dodržovat pitný režim bychom měli každodenně. Při jarním detoxu je to však úkol o to důležitější. Vhodná je čistá voda, pramenitá nebo slabě mineralizovaná minerální voda, bylinné čaje a také ovocné a zeleninové šťávy. Denní spotřeba tekutin by měla být za běžných podmínek 0,5 litru na každých 15 kilogramů hmotnosti, přičemž musíme přihlédnout na další vlivy, jako je aktivita, či teplota. 
  • Při jarním detoxu a celkově při boji proti jarní únavě je také důležité zvýšit přísun vitamínů, minerálů a antioxidantů. Známým bojovníkem proti únavě je B-komplex, neboli vitaminy skupiny B, které nalezneme například v celozrnných obilovinách, ořechách, luštěninách či kvasnicích. Dalším velmi známým a důležitým vitaminem a antioxidantem je vitamin C, vyskytující se v ovoci a zelenině. Vitamin E, antioxidant důležitý pro látkovou přeměnu tuků, cukrů a vody a pomocník při zpomalení stárnutí, zase najdeme například v klíčcích, brokolici nebo listové zelenině. 

 

Lisuju, lisuješ, lisujeme 

Se třetím a čtvrtým bodem vám mohou výborně pomoci ovocné a zeleninové šťávy. Jednak do sebe v jednom nápoji dostanete velké množství prospěšných látek, současně však jimi přispějete ke splnění pitného režimu. 

 

 

Co lisovat?

Lisování ovoce a zeleniny není žádná věda. Šťávy můžete připravit v podstatě z jakéhokoliv druhu, záleží jen na vaší chuti. Do kvalitních odšťavňovačů můžete navíc přidat například ořechy a semínka, výživovou hodnotu tak ještě zvýšíte. Zvládne je například šnekový odšťavňovač, který má tzv. otočný šnek, jenž rozmělňuje a lisuje v několika krocích. Ve šťávě navíc díky tomuto principu získáte daleko víc vitamínů a enzymů než při použití jiného odšťavňovače na ovoce a zeleninu. 
Nejběžnějšími a nejjednoduššími šťávami jsou: 
  • Pomerančová – Je bohatá na vitamin C, provitamin A a vitamíny B1 a B2. Naleznete v ní také kyselinu listovou, která působí jako antioxidant. 
  • Jablečná – Obsahuje velké množství vitaminu A, C a vitamínů skupiny B. Dále potom draslík, hořčík, vápník a jiné minerály. Jablka jsou také důležitým zdrojem vlákniny a antioxidantů. 
  • Mrkvová – Pitím této šťávy do sebe dostanete velké množství beta-karotenu, řadu vitamínů (C,A,D,K,E) a minerálních látek, zejména železa, draslíku, hořčíku a vápníku.
Při detoxikaci a boji proti jarní únavě se však nemusíte bát experimentovat. Následující kombinace určitě stojí za zkoušku. 
  • Detoxikační nápoj – 1 jablko, 3 stonky řapíkatého celeru, 1 mrkev, ½ červené řepy, hrst petržele, hrst koriandru, 3 cm zázvoru
  • Pro podporu funkce jater – 1 kořen pampelišky, 4 ředkvičky, ½ červené řepy, 2 mrkve, 1 jablko NEBO 4 kořeny petržele, 3-5 cm čerstvého zázvoru, 2 jablka, ½  lžičky kurkumy, ¼ lžičky muškátového oříšku
  • Protistresový – 3 velké mrkve, 3 velká jablka, 3 tyčky řapíkatého celeru
  • Zeleninovo-ovocný – 2 červené řepy, 3 jablka, 1 okurka, 2 mrkve 
Zeleninové šťávy můžete díky poměrně nízkému obsahu cukru pít kdykoliv během dne. Ovocné šťávy, které jsou na cukry bohaté, však pijte především v dopoledních hodinách, jinak byste mohli čelit nechtěnému přírůstku na váze. 
Odeslat článek známému   Vytisknout