6 mýtů ohledně domácího odšťavňování

6 mýtů ohledně domácího odšťavňování

Čerstvé džusy a domácí ovocné a zeleninové šťávy jsou hitem posledních let. Společně s nimi se však vyrojilo několik mýtů. Můžete po ovocném džusu přibrat? A není lepší jíst ovoce a zeleninu v celku? Přečtěte si v našem článku, jak to vlastně doopravdy je.

Mýtus č. 1: “Džus neobsahuje vlákninu, je lepší jíst ovoce celé.”

Dokonce i zastánci odšťavňování často popisují domácí džus jako šťávu bez vlákniny. Tak to ale opravdu není. Existují totiž dva typy vlákniny - rozpustná a nerozpustná. Odšťavňování z potravin extrahuje většinu nerozpustné vlákniny, ale ta rozpustná zůstává, což je spíše výhoda. Nerozpustná vláknina totiž zpomaluje a někdy dokonce i brání vstřebávání některých vitamínů a živin. Ošťavňováním proto do těla dostanete víc výživných látek. Rozpustná vláknina také podporuje dobré bakterie, které napomáhájí udržovat zdravé trávicí ústrojí. Jíst ovoce a zeleninu v kuse určitě můžete, ale často je fajn vyměnit ho za čerstvou šťávu. Do těla díky ní dostanete mnohem víc vitamínů.

 

Mýtus č. 2. “Když odšťavníte ovoce a zeleninu, ztratíte živiny ze slupky a buničiny.”

Určitě vám nebudeme lhát, proto je toto tvrzení částečně pravdivé. Skutečně přijdete o některé látky jako je nerozpustná vláknina nebo hořčík. Na druhou stranu můžete těžit z nespočtu živin a vitamínů, které ve šťávě zůstanou. Když odšťavňujete, některé vitamíny a látky se do těla vstřebávají až 4x rychleji, než kdybyste jedli ovoce a zeleninu v kuse. I zde platí, že každá mince má dvě strany.

 

Mýtus č.3: “Džusy obsahují příliš mnoho cukru a vedou k obezitě.”

Vždy záleží hlavně na tom, co odšťavňujete, a kolik toho vypijete. Pokud je to pouze ovoce, můžete skutečně do těla vpravit víc sacharidů, než je zdrávo. Důležité je proto s ovocem kombinovat zeleninu, ideálně v poměru alespoň 1:1. Nemusíte se bát, že by vám džus nechutnal, sladké ovoce zeleninovou šťávu většinou zamaskuje. Hlídejte si množství čerstvé šťávy a případně ji můžete ředit vodou. Domácí džusy obsahují dost cukrů, ale také výše zmíněnou rozpustnou vlákninu, která hubnutí podporuje. Džusy jsou skvělým doplňkem zdravé stravy, ale platí zde pití s rozmyslem.

 

Mýtus č.4: “Džusy a smoothie neobsahují dostatek bílkovin.

Pokud skutečně odšťavníte pouze ovoce nebo zeleninu, bílkovin v nich nebude mnoho. To ale rozhodně nevadí, protože ačkoliv jsou čerstvé šťávy velmi zdravé, neměly by nikdy sloužit jako náhrada pevné stravy. Právě kousání a žvýkání pevné stravy totiž aktivuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči. Ze šťávy získáte mnoho vitamínů, osvěží, ale doporučujeme je využívat spíš jako zpestření. Bílkoviny do nich ale můžete dostat zdravými přísadami. Využít můžete třeba proteinový prášek, chia semínka nebo konopná semínka, které jim dodají chybějící látky.

 

Mýtus č. 5: “Odšťavňování je módní výstřelek.”

Ano, částečně tomu tak je. Odšťavňování je zdravé a zdravá strava je stále modernější a šlape na paty nejrůznějším fast foodovým řetězcům. Neustále probíhají výzkumy ohledně ovocných a zeleninových šťáv, které jasně hovoří v jejich prospěch.

 

Mýtus č. 6: “Odšťavňování je příliš drahé a nehospodárné.”

Pravdou je, že kvalitní odšťavňovače jsou drahé. Vložené investice vám ale vrátí opravdu zdravými šťávami, které nejsou zbavené žádných vitamínů a minerálů. Mezi nejoblíbenější patří jednoznačně šnekové odšťavňovače, které odšťavňují pomalu a za studen, a když pořídíte modely se speciálními nástavci, můžete si v nich připravit klidně i smoothie, zmrzlinu nebo ořechové máslo. Co se týká surovin, ušetříte, pokud budete nakupovat sezónní ovoce a zeleninu. Můžete klidně použít i otlučené plody horší kvality, na šťávě to nepoznáte. Navíc je i spousta možností, jak využít zbytky z odšťvňovače. Dá se použít pro přípravu polévek, vegetariánských hamburgerů nebo třeba sušenek.

A na co si dát při výběru nového odšťavňovače pozor?

Zaměřte se na to, aby měl váš nový pomocník dostatečně velký otvor pro vkládání dílů. Nemusíte díky tomu krájet ovoce a zeleninu na maličké kousky, což odšťavňování prodlužuje. Pokud víte, že nemáte dostatek prostoru na pracovní lince a budete ho mít uložený ve skříni, zkontrolujte si váhu a rozměry. Levnější odšťavňovače mají plastové díly, bytelnější pak kovové. O kvalitě vás přesvědčí i prodloužená záruka, která jasně dokládá fakt, že přístroj dlouho vydrží. Zaměřte se také na snadné a rychlé čištění, aby vám praktický pomocník nakonec jen nezabíral místo ve skříni a neproměnil se v další kuchyňský přístroj, který se vám nebude chtít používat.

Vybrat si svůj odšťavňovač můžete i na našem e-shopu.

 

Odšťavňovače >>> 

 
Odeslat článek známému   Vytisknout